Unikátní Strašínská jeskyně je během léta přístupná turistům

Jedna z největších jeskyň v Pošumaví, Strašínská neboli též Nezdická jeskyně ležící v bývalém vápencovém lomu u Strašína, je letos v létě opět zpřístupněna veřejnosti, a to od 23. července do 6. srpna 2017. Vzácná jeskyně vznikla jako puklinová v krystalickém vápenci a voda v jejím stropě vymlela obří hrnce. Jeskyni tvoří jedna síň a dva systémy krátkých chodeb, v nejnižší části jsou pak dvě jezírka. Strašínská jeskyně byla ještě donedávna veřejnosti nepřístupná. Díky snaze lidí ze Strašína se ji podařilo zpřístupnit alespoň v letních měsících.
Chodby Strašínské jeskyně, přírodní památky a největší jeskyně v okolí Sušice dosahují délky 200 m, největší síň jeskyně je zhruba 23 m dlouhá, 12 m široká, dosahuje výšky 3 m a končí podzemním jezírkem. Stejně jako Chýnovská jeskyně u Tábora je i ta Strašnická bez krápníkové výzdoby, ale jejím specifikem jsou korozní kapsy, laicky nazývané obří hrnce. Útvary vznikají chemickou korozí vápence  – výduť se střídavě rosí a koroduje, čímž se útvar stále prohlubuje. Jeskyně je také významným zimovištěm teplomilných druhů netopýrů.

Otevírací doba od 23. července do 6. srpna 2017: od úterý do neděle 10 až 15 hodin. Za deště se prohlídky bohužel nekonají. Vstupné do jeskyně je pro dospělé 40 korun, pro děti 20 korun. Určitě se s sebou do podzamí vezměte neklouzavou obuv s hrubým vzorkem a oblečení, které si budete moci umazat. Prohlídky pro skupiny je možno domluvit na tel. 376 587 223.

Zdroj: KUDY Z NUDY http://www.kudyznudy.cz/Aktuality/Unikatni-Strasinska-jeskyne-bude-pristupna-turistu.aspx
Back to Top